AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ÇALIŞANLARINDAN...

 
“AZİZNAME”
 

  Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Halkla İlişkiler Bölümü Tiyatro Topluluğu,  Aziz Nesin’in yazdığı, Ümit Aygül’ün yönettiği “Azizname” adlı oyunla sahnede.

Topluluğu oluşturan 9 oyuncunun tamamı hastanede danışma görevlisi olarak çalışıyorlar. İşlerinden sonra yaptıkları çalışmalarla sahnelemeye başladıkları oyunlarıyla seyirci karşına çıkıyorlar. Oyuncuların 8 tanesi hayatlarında ilk defa sahneye çıkıyorlar.

Akd.Üniversitesi Hastanesi için ilk olan topluluk , 13 Mart Pazartesi saat 20.30’da Akd.Ün. Atatürk Konferans Salonu’nda seyircili prova yapacak olan topluluk, oyunlarını 17 Mart Cuma (prömiyer), 25 Mart Cumartesi, 7 Nisan Cuma günleri saat 20.30 da Akdeniz Üniversitesi Olbia Kültür Merkezi A salonunda sahneleyecek.

Topluluk oyun için bir de web sitesi yaptı. http://azizname.sitemynet.com adresinden oyunla ilgili ayrıntılı bilgi öğrenilebilir.

Telefonla ulaşmak için; 0242 2274343/32121 (Akgün Keskin)

 

OYUN HAKKINDA

 

Aziz Nesin’in yazdığı öykülerden Yücel Erten’in derlediği “Azizname 95” adlı oyun metnini temel alarak, Aziz Nesin’in Gıdı Gıdı, Bay Düdük adlı diğer öykü kitaplarından seçtiğimiz öyküleri de ekledik.

Aziz Nesin usta bizi bize öyle güzel öykülerle anlatmış ki, ne zaman traji komik ya da inanması güç bir olaya rastlasak ağzımızdan “tam Aziz Nesin’lik” cümlesi çıkmaz mı?

Bir taraftan yaşanan olayların komikliğine gülerken bir taraftan da ince ince düşündürür usta.

Oyunumuz, bilinmeyen bir memleketin malum tarihini ve makus talihini  anlatan kısa kısa Aziz Nesin öykülerinin ard arda sıralanmasından oluşmaktadır. Öykülerinde hem sistem eleştirisi yaparken hem de toplumsal eleştiriyi en ince, en komik tarafıyla kıvrak zekası ve usta anlatımıyla buluşturan Aziz Nesin’in öykülerine tiyatronun estetiğini ve anlatımını katmaya çalıştık.

 

“Çabuk kırılıp küsenler, öksürüğe göre esenler, bindiği dalı kesenler, Aziz Nesin'den hepinize merhaba”

 

Yazan/ Aziz Nesin
Derleyen/ Yücel Erten
Yöneten/ Ümit Aygül

Işık Tasarım-Kumanda/ Demet Altun
Sahne-Kostüm Tasarım/ Ümit Aygül

Müzik / Pelin Altınöz

Afiş-broşür tasarım/ Funda Koyuncu

Efekt Kumanda/ Cumhur Cesur

Sahne Amiri/ Sabır Yalçın

Teknik Ekip/ Erkan Gümüş, Engin Erkılıç, Fevzi Ulusoy, Okyay Songur

Oyuncular: Çiğdem Cebeci, Erkan Gümüş, Engin Erkılıç, Fevzi Ulusoy, Güldan Karabağ, Hicran Çakmak, Hülya Uçar, Okyay Songur, Sabır Yalçın